TRIPANDТРЁП

Про пташок та звіряток
Книжка казок і фактів для малечі різноманітного віку

Очеретянкова сім'я

Соловей тьохкає, мов соліст італійської опери; глухарі б'ються до крові заради жіночої втіхи; очеретянки Леся і Ромчик не гаяли часу на подібні вибрики, - покохали один одного палко, зійшлися швидко, і яка ж з того, панове, вийшла чудова родина: вона - чепурна господиня, та й він - все в дім, все в дім.

Очеретянка ставкова. Acrocephalus scirpaceus
Очеретянка ставкова

Тож взялися очеретянки гніздечко мостити. На безлюдді в гущавині очерету пригледіли містечко затишне та й почали лаштувати домівку. Ромчик невтомно носить травинки, стебла рогозу й очеретяні квіткові метілки, Олеся сумлінно складає їх в невагому чашкоподібну конструкцію. Захопились працею пташки і того не помічають, що крадькома спостерігає за ними зозуля. Ой, не в добрий час непримітно підкралась лазутниця, - мабуть, задумала шкоду.


І дійсно так.

Каже Зізу свому гультяю - напарнику: "Дивись но, коханий мій обранець, яке роботяще птаство. Щось мені підказує - напевно материнський інстинкт - що в цьому сімействі нашому малюку злидарювати не доведеться".

- Отакої, - ошелешився парубок. - Чи ти яєчко хочеш знести?

- Не хочу, мушу. Такий мій обов'язок щодо збереження роду.

Зізу підкладає яйце

От прийшов відповідний час і Леся знесла кладку, - чотири зеленуватих яєчка з плямами кольору хакі, - знесла і присіла на них, щоб зігріти теплом свого тіла, відповідально висиджувати потомство.

Зозулі тільки того й чекали.

Тінню майнув Зозу понад самим гніздечком, розпластав крила, розчепірив хвіст, яструб та й годі. Злякалися очеретянки... За себе, але більше за ненароджених своїх діток, порскнули в різні боки, відволікаючи на себе страхіття, відводячи від гнізда хижака.

Зозуля звичайна. Cuculus canorus

Допоки Леся та Ромчик відчайдушно намагались врятувати собі життя та майбутнє, Зізу похапцем робить свою чорну справу. Мов тать, прослизнула в чужу оселю зозуля, поцупила яєчко, знесене очеретянкою, своє замість нього підкинула, і мерщій тікати з місця жахливого злочину... одже ж паразитка.

Як минула небезпека, повернулись Леся і Ромчик додому. Перш за все порахувало сімейство кладку: "Одне яєчко, да, три, чотири"... уф, відлегла бентега від серця, усі яєчки на місці, буття триває.

Факт

Окрім того, що життя бентежне, воно ще й надиво різноманітне. Паразитування зозулі - загально відомий факт, але ось що дійсно вражає: зазвичай за сезон самка зозулі підкидає в гнізда птиці - хазяїна до десяти яєць - кожне яєчко в нове гніздо - але десятком разів її можливості не обмежуються; функціонально вона може повторити цю процедуру більше двох десятків разів. Перелік жертв паразитки налічує три сотні видів. Тут тобі і вищезгадані очеретянки, і щеврики, і плиски, і кропив'янки, - словом, усе нескінченне різномаїття горобиної дрібноти.

Можливо, деякі з вас, панове, вже вигукнули з пересердя: І чого це очеретянки такі тупі, що не бачать підміни... обережніше з висновками, панове! То є мімікрія. В гніздо Acrocephalus arundinaceus зозуля підкидає яйця одного виду, в гніздо Phoenicurus moussieri геть іншого. Як на мене, вельми цікавий факт.

Мімікрія зозулі. Яйця зозулі звичайної та ставкової очеретянки. Cuculus canorus та Acrocephalus arundinaceus
Яйця зозулі та ставкової очеретянки
Мімікрія зозулі. Яйця зозулі бангси та Горихвістки алжирської. Cuculus canorus bangsi та Phoenicurus moussieri
Яйця зозулі та горихвістки

При оформленні сторінки використані фото: Luis Vargas Duran, Lukasz Prajzner, Nancy Chow.

сюди
туди

Тицькай сюди і читай ще одну казку


.